Co všechno vodnes čas

Slovácké noviny 11.4.1896

Nový SDH Mařatice konal v pondělí velikonoční ustavující valnou hromadu, která byla velmi četně navštívena. Schůze zúčastnil se též starosta župní jednoty p. poslanec Josef Stancl, který byl jednomyslně zvolen za protektora spolku Po přečtení stanov a zápisu členstva přikročeno k volbám, při kterých byl za starostu pan Vlachynský a náčelníkem sboru pan Zelníček. Přejeme novému sboru mnoho zdaru ku blahodárné činnosti.

Protokolární kniha obecního výboru 1880-1898 Mařatice 7.6.1896

Usnesení

Vzhledem k tomu že se Mařacký SDH zařizuje a že tento až posavad velmi chud je a docela žádného výzbroje ani šatstva nemá navrhuje pan obecní starosta, aby p. Vilem Braun věnoval hasičskému sboru 25.zl.r.č. a aby odstranil křoví na protější straně se nacházející, pak mu obecní výbor povolí aby verandu od cesty na 1.5 až 2.5m. postaviti mohl.

Protokolární kniha obecního výboru 1880-1898 Mařatice 8.8.1896

Stavba místnosti pro stříkačku, hasičské skladiště a pro kočárek obecní. Nejpříhodnější místo jest ve farské zahradě, jelikož však p.farář místa toho postoupiti nechce, učiněn návrh, aby se stavba ta provedla na návsi naproti Straussového. Dále činí p.starosta dotaz, má-li a mnoho-li má obec věnovati na stavbu tu? Vzhledem k tomuže obec nad hasičským sborem dozor má a že stavení to jak sborovým tak obecním majetkem bude usnáší se přítomní členové jednohlasně na tom aby obec věnovala na stavbu tu jednu polovici celého nákladu kromě kamene a potřebného dovozu, ku kterému nikdo nucen nebude

Jakým způsobem má se stříkačka objednati a kdo má za peníze ručiti? Pan starosta uvádí ve známost, že stříkačku si zaplatí sbor sám, že však obec za peníze ručiti musí. Dle tohoto usnešeno jednohlasně aby obec za peníze na stříkačku zaručila

Slovácké noviny 23.9.1896

Všem sborům hasičské župy XXXI sděluje správa župní následující: Ku slavnosti v Mařaticích v neděli dne 27.t.m. sejdou se sbory hasičské jdoucí přes Uherské Hradiště ráno o 8.a půl hod. na staré poště, odkud rázem 8.3/4 hod. vyjde do Mařatic

Slovácké noviny 30.9.1896

Tak mnohoslibná slavnost, která se v neděli dne 27.t.m. u nás za příčinou svěcení nové stříkačky konala, nevydařila se následkem časové nepohody tak, jak se dalo očekávati, takže mnohá čísla programu nedala se vůbec provésti. Počátek slavnosti byl hned dopoledne. Hasičské sbory v župě sdružené dorazily po 9.hod.dop. s hudbou do Mařatic, kdež byly u slavnostní brány místním sborem uvítány. Zde se seřadil průvod a vyčkal příchodu paní kmotry velevážené paní Stanclové, choti starosty královského města Uh.Hradiště. Na to hnul se průvod v čele s hudbou do kostela v Mařaticích. Kolem povozu paní kmotry činily četné družičky v národních krojích špalír. Na to došlo procesí s kněžími z Derfle a vykonán obřad svěcení stříkačky. Slavnostní kázání měl důstojný pan farář z Derfle p.Ondřej Látal, který velice pěkně promluvil o důležitosti a úkolech hasičstva. Po slavných službách Božích defilovaly spolky před velectěnou paní kmotrou a hodnostáři. Odpolední slavnost projektovaná v zahradě p.Strausse byla bohužel nastalým deštěm překažena, kakže mnoho hostů nemohlo se dostaviti. Avšak přece poctili nás vzácnou návštěvou pan starosta Josef Stancl, zemský a a starosta Uh.Hradišťské župy, pan r.z.s.Dr.Fr. Matyaš, p.Dr. Konečný aj. Produkce světoznámého cirku byla velice zábavná a zdařilá, při které vzdor dešti přítomní hosté vytrvali. Na večer byly animované zábavy v obou hostincích. Na konec nesmíme opomenouti vzdáti díky snaživým pořadatelům slavnosti, kteří se velice o zdar slavnosti přičinili. Sláva jim!